Novice

Razvoj adaptivne robotske celice postregel s številnimi tehnološkimi dosežki

04. 03. 2019

​Kolektorjeva adaptivna robotska celica ARC-K, ki jo Kolektor Orodjarna v sodelovanju s konzorcijskimi partnerji razvija v okviru projekta Gostop, poleg doseganja poslovnih in razvojnih ciljev razveseljuje tudi s številnimi tehnološkimi dosežki. Ti posegajo na šest ključnih področij – od oblikovanja optimalnih in univerzalnih robotskih prstov ter rekonfiguracije in rekalibracije celice do samostojnega učenja trajektorij, strojnega vida, nove generacije naprednih pogonskih sistemov in prediktivne analitike.

Razvoj adaptivne robotske celice postregel s številnimi tehnološkimi dosežki

Kot je na februarskem sestanku Kolektorjeve razvojne skupine, ki deluje v okviru projekta Gostop, povedal vodja projektov v podjetju Kolektor Orodjarna David Bizjak, je glavni namen ARC-K zagotavljati samodejno in v celoti avtomatsko merjenje večjega spektra tehnološko zahtevnih merjencev z metodo SPC (Statistical Process Control). Hkrati pa je Kolektor Orodjarna v sodelovanju s konzorcijskimi partnerji dobila izjemno priložnost raziskati in razviti nove tehnologije, s katerimi je možno bistveno povečati adaptivnost današnjih celic in skrajšati čas, ki je potreben za njihovo postavitev in zagon ob spremembi izdelka oziroma vrste meritve.

Modularnost, fleksibilnost, avtonomnost ...

Neločljivo povezane ključne lastnosti ARC-K so tako modularnost, fleksibilnost, avtonomnost in sposobnost učenja. Z vključevanjem celice v sistem industrijskega interneta stvari, ki s pomočjo pametnih senzorjev omogoča učinkovit zajem in obdelavo podatkov, pa bo ARC-K v končni fazi lahko prispevala tudi k optimizaciji proizvodnega procesa brez prisotnosti človeka v realnem času.

Od univerzalnih prstov do inteligentnih algoritmov

Kot je pojasnil David Bizjak, tehnološki dosežki pri razvoju ARC-K trenutno posegajo na šest ključnih področij:

  • oblikovanje optimalnih in univerzalnih robotskih prstov za prijemanje novih objektov, uporaba strojnega vida in vodenja po sili za prijemanje poljubno postavljenih izdelkov,
  • samodejno prilagajanje konfiguracije celice posameznim izdelkom in vrstam nalog,
  • izvajanje raziskav na področju prilagodljivosti in samodejnega učenja trajektorij,
  • razvoj novih metod na področju strojnega vida za učenje procedur za vizualno kontrolo kakovosti, ki bo integrirane s sistemom za optimalno načrtovanje poti – tako za gibanje kamer v roki kot za manipulacijo izdelkov, da se zagotovi ogled z vseh strani,
  • uvajanje nove generacije naprednih pogonskih ter avtonomnih robotskih sistemov, ki so pomembni predvsem za razvoj naslednje generacije robotskih sistemov, pri katerih bo mogoča interakcija s človekom, 
  • vključevanje inteligentnih algoritmov, s pomočjo katerih bo omogočeno samodejno optimiranje poslovnih in proizvodnih procesov v realnem času.

Pomen sodelovanja vseh partnerjev

Pri zasnovi in gradnji ARC-K je seveda ključno sodelovanje vseh partnerjev, med katerimi so Kolektor Vision, Fakulteta za elektrotehniko Ljubljana, Fakulteta za strojništvo Ljubljana, Inštitut Jožef Stefan in drugi. Vsak izmed njih namreč s svojim strokovnim področjem prispeva h končnemu uspehu rešitve, ki bo zajemala vse elemente pametne tovarne in se bo lahko učinkovito povezala z ostalimi rešitvami, ki jih koncern razvija v okviru poslovne divizije Kolektor Digital.

Obogatena partnerska veriga za uspešno digitalizacijo

Pomembno je tudi to, je še dodal David Bizjak, da »ne gre zgolj za fokus na uspešen zaključek projekta in njegov preboj na trg, kar je seveda vedno velik izziv. Delamo namreč velike korake pri pridobivanju in povezovanju novih znanj ter resursov za aplikacije, ki so ključne za prihodnjo konkurenčnosti koncerna. Razvoj ARC-K v okviru projekta Gostop dokazuje, kako lahko obogatimo svoje partnerske verige in uspešno preidemo v digitalno industrijsko ero. Zato bi to priložnost še enkrat rad izkoristil za zahvalo vsem, ki so in še bodo v prihodnosti dodali svojo strokovnost in podporo.«


Nazaj
Delite na socialnih omrežjih:

Naročite se na e-novice